baner

 

ATRAKCJE

Niewątpliwie największą atrakcją Przełaz jest Jezioro Niesłysz, duży zbiornik wodny, prawie 500 ha, z urozmaiconą linią brzegową, wielkimi półwyspami, wyspami, a co ważne... o 1 klasie czystości wody, co stanowi już rzadkość na wodach śródlądowych w zachodniej części kraju. Zbiornik ze względu na swe walory nadaje się do uprawiania windsurfingu, nurkowania i oczywiście żeglarstwa. świat ptaków gnieżdżących się tutaj na stałe jest imponujący : m. in. łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik. Przełazy połozone są posród przepieknych czystych lasów obfitujšcych w grzyby i jagody. Spacerując po nich możemy natknąć się na IX wieczną wieżę Bismarcka do kórej wiedzie także brukowana droga z wytyczonym szlakiem rowerowym. Będšc w Przełazach warto także odwiedzić "Pętlę Boryszyńską" to unikatowe w skali kraju podziemne fortyfikacje są pozostałością Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty (Festungsfront Oder-Warthe Bogen), niemieckich umocnień z II Wojny Światowej. Miały one chronić wschodnie rubieże III Rzeszy przed atakiem armii polskiej. Były rozwiniętym na wzór Linii Maginote systemem umocnień opartym na naturalnych przeszkodach terenowych wzmocnionych siecią kanałów, obszarów zalewowych, mostów fortecznych oraz innych obiektów bojowych. OWB, zwane też Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym, zamykało najtrudniejszy do obrony odcinek między Wałem Pomorskim na północy a umocnieniami dolnej Odry na południu.

 

TYSIĄCLETNI MOST NA JEZIORZE NIESŁYSZ

Wyposażona w nowoczesny ponton z silnikiem, ekipa płetwonurków penetrowała brzegi jeziora Niesłysz. Natknęli się na ślady mostu liczącego ponad tysiąc lat. Jeden z nurków stopą wyczuł grube pale na zarośniętym trzciną przesmyku między wyspą a lądem. Dziś to płycizna, ale jeszcze 100 lat temu woda w jeziorze była wyższa o półtora metra. Pale musiały mieć przed tysiącem lat - na tyle wstępnie oceniają wiek mostu archeolodzy - ponad dwa metry. Odkryto ich ponad 70. W trzcinach kryje się ich jeszcze więcej. Układają się w drewniany trakt, szeroki nawet na cztery metry. Wiadomo, że most budowano z drewna dębowego. - Wiele wskazuje, że był solidny, ważny dla osadników, wielokrotnie naprawiany. Mógł funkcjonować w życiu paru pokoleń, nawet 300 lat. Archeolodzy pobrali próbki pali. Nieopodal mostu nurkowie znaleźli dobrze zachowane wiosło, prawdopodobnie z X w. W ustaleniu dokładnej daty znaleziska pomogą także badania radiowęglowe. Takie prowadzi także instytut toruńskiej uczelni.
Na wyspie leżało sanktuarium z centralnie położonym placem, zwanym majdanem. O podniosłości i wyjątkowości miejsca świadczy jego wybrukowanie. Kamienny plac w kształcie pierścienia miał ok. 20 metrów średnicy. Sakralny słowiański gaj otaczał ziemny wał, obtoczony na szczycie kamieniami. Nie pełnił funkcji obronnych - był za niski. Podkreślał jednak symbolikę miejsca. Wał chronił świętą ziemię, gdzie bogom składano ofiary i z nimi rozmawiano. Odgradzał się od świata żywych. Tu było także miejsce na rytualne pochówki ludzi. - To wpisuje się w słowiańską antropologię. Rolę miejsc świętych odgrywały u zarania wyspy góry, np. Ślęża, źródła rzek, a więc miejsca niedostępne i dość tajemnicze. Tu była pierwsza hierofania, objawiała się świętość. Nawiązywało się kontakt z bogami - mówi prof. Chudziak. Ocenia, że sakralne grodzisko pochodzi z VIII-IX w. Świadczą o tym przekroje wykopów ziemnych, pozostałości kopanych jam, fragmenty naczyń oraz brak śladów świątyń pogańskich. Te, nazywane fachowo gontynami lub kącinami, Słowianie zaczęli stawiać dopiero u schyłku X w.
Zdaniem archeologa dr. Ryszarda Kazimierczaka wyspa na Niesłyszu opustoszała późno, prawdopodobnie w XII w. Świadczą o tym fragmenty ceramiki. Podczas II wojny światowej niewielkie wykopaliska prowadzili tu niemieccy archeolodzy. - Prawdopodobnie szukali potwierdzenia germańskości tych ziem - mówi Kazimierczak.


Więcej...

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

PĘTLA BORYSZYŃSKA

Pętla Boryszyńska składa się z wielu rozmaitych obiektów i tym samym stanowi najbardziej interesującą budowlę ogromnych fortyfikacji tworących Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU, znany również pod błędną nazwą "Ostwall"). Oprócz zwiedzania schronów bojowych (bunkry) można zagłębić się w tajemniczy podziemny świat składający się z dworców, koszarów, maszynowni i warsztatów.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) został zbudowany przed II. Wojną Światową i poszedł w niepamięć. Teraz Pętla Boryszyńska jest znów dostępna.

Zwiedzanie jest możliwe w okresie od 15 kwietnia w godz. od 10.00 do 18.00. Dopuszcza się możliwość wyboru między trasą krótką (ok. 1,5 godziny) i trasą długą (ok. 2,5 godziny). Poza tym po uprzednim zgłoszeniu można zorganizować indywidualne trasy. Każdej grupie musi towarzyszyć przewodnik. W celu zapewnienia zwiedzania w języku niemieckim i angielskim usilnie zaleca się dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Źródło: www.petla-boryszynska.pl

KALINOWE POLA

W 2010 roku, 12 kilometrów od Świebodzina , w miejscowości Kalinowo powstanie 18-dołkowe pole golfowe, które ma być dostępne i przystępne dla wszystkich. Na 75 hektarach powstaje pole, które przyciągać będzie amatorów golfa nie tylko urodą i przyjazną atmosferą lecz również atrakcyjną ceną. Zamierzamy uczyć gry w golfa wszystkich zainteresowanych mieszkańców okolic. Chcemy stworzyć nowy rynek golfowy, pole dla ludzi, którzy nigdy nie grali. i obalić krążący po Polsce mit, że golf jest zbyt drogi. Całoroczna gra na polu będzie tańsza niż tygodniowy wyjazd na narty w Alpy.

Już we wrześniu 2009 roku będzie można rozpocząć naukę na 6 dołkowej Akademii Golfa oraz na Driving range.

Kalinowe Pola to pole typu "parkland". Zaprojektowano je, aby było wyzwaniem dla zaawansowanych golfistów, grających z białych tee, a równocześnie łagodne i ciekawe dla graczy początkujących, startujących z żółtych. Bardzo łatwo jest zaprojektować " trudne pole golfowe" z wąskimi fairwayami, setkami bunkrów, dużą ilością wody i 8 000 metrów długości, ale nie w tym rzecz. Pole powinno być wyzwaniem dla większości graczy,ale nie może zniechęcać. W Klubie Golfowym Kalinowe Pola nie chcemy odstraszać nowych osób, chcemy je zachęcać i pozwalać im się bawić. Tych, którzy poszukują wyzwań, powinien usatysfakcjonować nasz 18. dołek - będzie jednym z najtrudniejszych w tej części Europy. Projektantem i wykonawcą jest Marek Sokolowski.

Kalinowe Pola usytuowane są 60 minut od Poznania , 50 minut od Gorzowa Wielkopolskiego , 35 minut od Zielonej Góry , na skrzyżowaniu tras A2 i S3.

 

Źródło: http://kalinowepola.pl/

 

POMNIK CHRYSTUSA KRÓLA W ŚWIEBODZINIE

Pomnik Chrystusa Króla - Wotum wdzięczności ( Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata) pomnik przy ul. Sulechowskiej w Świebodzinie . Figura przedstawiająca Jezusa Chrystusa ma wysokość 33 m z koroną 36 m. Budowla swoim wyglądem nawiązuje do pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro .

Całkowita wysokość pomnika wynosi 52,5 m , z czego 16,5 m to sztucznie usypany kopiec, 33 m przypada na figurę Jezusa oraz dwumetrowa lub trzymetrowa pozłacana korona wieńcząca całość. Ostateczny ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton.

 

źródło: wikipedia

 


 

Nasz profil

nasi partnerzy

noclegiPrzełazy nocleginoclegi Przełazy

pomóż nam

Copyright Przełazy 2009 design by Krzysiek C.